Dołącz do naszej grupy!
Strona główna » Poradnik » Meta – Sezon 2 Overwatch
Poradnik

Meta – Sezon 2 Overwatch

Sezon drugi w Overwatch rozpoczął się wcześniej niż planowaliśmy, a od wprowadzenia ostatnich zmian minął niecały tydzień, więc po zebraniu większej liczb danych możemy podzielić się z Wami informacjami, które przybliżą nas do aktualnej mety panującej w grze.

Opierając się na rozgrywkach esportowych możemy śmiało stwierdzić, że obecna meta nie jest stała. Nie widujemy już zbyt wielu bohaterów, którzy wybierani są w każdej grze. W pierwszym sezonie w każdej grze pojawiali się stale ci sami bohaterowie, tym razem meta jest znacznie bardziej elastyczna, co świadczy dobrze o balansie gry. Niestety jest kilku bohaterów, którzy w profesjonalnych rozgrywkach zdają się być kompletnie odizolowani.

Tier S (Wybierani >=95%): Nikt!

Tier A (Wybierani >80%): Nikt!

Tier B  (Wybierani >50%): Zenyatta, Lucio, Zarya, McCree, Reinhardt, Winston

Tier C (Wybierani >20%): Łaska, Genji, Smuga, Żniwiarz

Tier D (Wybierani >5%): Fara, Wieprzu, Mei, Ana, D.Va, Hanzo, Żołnierz 76

Tier F (Wybierani <5 %): Złomiarz, Trupia Wdowa, Bastion, Torbjorn, Symmetra

Legenda:

  • Tier S – Prawdopodobnie zbyt silni
  • Tier A – Rdzenni bohaterowie
  • Tier B – Zbalansowani, ulubieni
  • Tier C – Zbalansowani, często zmieniani
  • Tier D – Specjalistyczni, sytuacyjni
  • Tier F – Zbyt słabi

Statystyki

Trendy w przypadku nie-profesjonalnych rozgrywek nieco się różnią, tutaj wysoki współczynnik wygranych gier po części pokrywa się z profesjonalnymi rozgrywkami, jednak wpływa na to fakt, że wiele osób nadal nie do końca wie jak kontrować danych bohaterów. Dominować zdaje się Lucio, który jest niezbędny podczas każdego meczu rankingowego, D.Va również daje się być dobrym wyborem.

Atak

Bohater Popularność Wygrane gry
Żołnierz: 76 7.25% 53.14%
Fara 7.15% 50.87%
Genji 6.66% 53.18%
McCree 5.25% 49.14%
Żniwiarz 5.17% 54.06%
Smuga 4.29% 51.94%

Obrona

Bohater Popularność Wygrane gry
Złomiarz 5.78% 51.25%
Hanzo 5.15% 49.59%
Trupia Wdowa 4.70% 50.86%
Torbjörn 3.32% 60.82%
Mei 2.71% 52.56%
Bastion 1.47% 55.16%

Tank

Bohater Popularność Wygrane gry
Reinhardt 6.27% 53.33%
Wieprzu 5.41% 51.89%
Zarya 3.79% 54.36%
D.Va 3.55% 55.13%
Winston 1.83% 54.75%

Wsparcie

Bohater Popularność Wygrane gry
Łaska 8.52% 48.54%
Lúcio 7.56% 58.07%
Zenyatta 2.24% 52.84%
Symmetra 1.91% 63.74%
Ana 0.03% 49.40%

Kogo wybrać, aby wygrać grę rankingową?

Nie da się jednoznacznie określić, kto będzie doby, oczywiście Lucio musi znaleźć się w naszym zespole, jest to bohater, który jest niemal niezbędny do wygrania gry, niestety kolejne wybory uzależnione są od mapy, dywizji w jakiej się znaleźliśmy, a także naszych umiejętności. Musimy zadbać o to, aby w naszym zespole znalazło się 2 tanków (Reinhardt w większości przypadków jest niezastąpiony), w tym przynajmniej jeden zadający obrażenia, dwóch supportów, najlepiej Lucio i Zanyatta, ze względu na potrzebę zadawania obrażeń, a także dwie postacie, które będą w stanie zadać duże obrażenia przeciwnikowi, ale to zależy od sytuacji, dobrym wyborem będzie Żołnierz 76, musimy pamiętać, że Genji czy Smuga nie zawsze powinni znaleźć się w naszym zespole, podobnie jak Hanzo. Dosyć często potrzebne są duże precyzyjne obrażenia, niestety nie ma co się oszukiwać i należy stwierdzić wiele osób grających Hanzo gra nim dla zabawy i często nie wnosi wiele do gry. Musimy unikać więcej niż jednego bohatera, który ma za zadanie rozpraszać przeciwnika, ale jak już wcześniej zostało wspomniane – wszystko zależy od sytuacji, mapy i dywizji. Genji dobry jest podczas ataku, a McCree podczas obrony. Unikajmy bohaterów, którzy nie trzymają się razem z drużyną i ich możliwości są dosyć często mocno ograniczone jak Wdowa czy Torbjorn, oczywiście są wyjątkowe sytuacje, ale starajmy się wybierać kompozycje, które są zgrane i nie rozchodźmy się po całej mapie, a walczmy w zwarciu.

Jeżeli widzisz, że nie wnosisz wiele do zespołu, to zdecyduj się na zmianę bohatera, to czasami może być ostatnia deska ratunku, wiele osób skupia się na błędach innych, nie bójmy się ich wytykać, ale starajmy się także weryfikować, czy sami dajemy z siebie wszystko. Zdecydowana większość osób wybiera postacie carry mające za zadanie zadać jak największe obrażenia, niestety i w tym przypadku niektórzy strasznie uparci. W wielu przypadkach drugi tank lub postać wspierająca da znacznie więcej przewagi niż kolejny bohater zadający obrażenia, ale umierający co chwilę, ponieważ nie ma kto utrzymać wszystkich przy życiu. Niektórzy muszą sobie uświadomić, że dwa tanki i dwie postacie wspierające zwiększają znacząco szanse naszej drużyny na przeżycie.

Najlepsza kompozycja

  • 2 x bohater zadający obrażenia
  • 2 x tank
  • 2 x postać wspierająca

1 Komentarz

Dodaj komentarz

ZOBACZ NOWĄ STRONĘ