Dołącz do naszej grupy!
Halloween 2019!
Strona główna » Overwatch.pl kopiuje, plagiatuje i kij wie co jeszcze

Overwatch.pl kopiuje, plagiatuje i kij wie co jeszcze

Dzisiaj zostaliśmy zwyczajnie zaatakowani za to, co umieszczamy na własnej stronie.

Na wstępie, dziękuje naszym czytelnikom za to, że tak chętnie nas czytacie i odwiedzacie. To info jest skierowane do ludzi, którzy oskarżają nas o plagiatowanie, usuwanie komentarzy, robieniu clickabitów etc.

NIE, TO NIE KONIEC STRONY. WYJAŚNIENIE PO PROSTU, KTÓRE BĘDĘ MÓGŁ POTEM ZLINKOWAĆ. OD RANA NEWSY BĘDĄ POJAWIAĆ SIĘ NORMALNIE!

Plagiaty, kopiowanie

To najczęstszy zarzut. Overwatch.pl nie tworzy nic swojego, zabierają tylko info z reddita, youtube i innych serwisów. Wiecie, głupia sprawa, ale właśnie od tego jesteśmy (chociaż i tak jest u nas najwięcej własnych inicjatyw w tej tematyce). Nie, nie żeby komuś kraść czyjąś pracę, a zebrać wszystkie najciekawsze tematy ze świata Overwatch w jedno miejsce. Tym właśnie zajmuje się 90% portali jakie czytacie, onety, wp, tvn, strony o grach – zbierają informacje z zagranicznych stron i przekazują je swoim czytelnikom. Nie wiem dlaczego ktokolwiek myśli, że oni to wymyślają sami. W tym tkwi cały sęk, byście nie musieli filtrować dziesiątek stron o Overwatchu a wejść tutaj i znaleźć te najciekawsze kąski.

Ponieważ najłatwiej działać na przykładach, oto kilka z nich:

  • Źródło: http://us.battle.net/forums/en/overwatch/topic/20753336487#post-9
  • News: https://overwatch.pl/news/dopiero-bylby-dramat-chcial-wprowadzic-blizzard

To bardzo częsty przykład naszego newsa. Blizzard podaje informacje, my ją tłumaczymy, przedstawiamy wam. Plagiat? No kurcze, dajcie spokój. Bierzemy informacje niebieskich, tłumaczymy i dodajemy coś od siebie.

  • Źródło na YT: Top 5 Most OP Heroes in Overwatch History
  • News: https://overwatch.pl/news/top-5-postaci-ktore-byly-op-w-overwatchu

Tutaj dopiero jest niezła historia. Oryginalnie ten tekst był tłumaczony z innego kanału, niż widnieje w źródle. Dlaczego? Identyczny film pojawił się na jednym kanale, potem został zdjęty i wrzucony na ten w zmienionej formie. Tak, czy inaczej, niektórym muszę rozwalić światopogląd. Jak najbardziej możemy tłumaczyć takie filmy, dodając do nich sporo od siebie i publikować na ow.pl. Plagiat to zabranie słowo w słowo, kropka w kropkę, dopiero wtedy trzeba podać źródło.

  • Źródło: https://www.reddit.com/r/Overwatch/comments/5svbzo/new_music_track_added_in_ptr/
  • News: https://overwatch.pl/news/wlasnie-poznalismy-motyw-przewodni-kolejnego-eventu

Typowe „zajeb***” z reddita. Jeżeli ktokolwiek uważa, że to jest kradzież, jakiś plagiat, to tylko pogratulować. Często bierzemy inspirację z reddita – fakt i nikt tego nie ukrywa, ale przecież stworzyliśmy w ogóle osobnego newsa z samej muzyki. No jak mogliśmy cokolwiek ukraść, gdy nawet plik jest zwyczajnie udostępniony, a nie wrzucony na nasz serwer.

Dobra, to w takim razie dlaczego nie podajecie źródeł?

Źródła

Podawanie źródła jest wymagane przez nasze prawo wtedy, gdy kopiujemy coś 1:1, Ctrl C + Ctrl V. W innym wypadku, gdy tekst jest zmieniany, inaczej pisany, źródło nie jest wymagane. Ale to nie z tego powodu nie podajemy linków do „oryginałów”

Nie robimy tego, bo 90% naszej pracy to nie pisanie, a szukanie informacji. Niejednokrotnie pisaliśmy coś znalezionego na końcu reddita, czy wzięte z postu, który miał rok, by potem to samo czytać u konkurencji. Podając źródła, zwyczajnie ułatwiamy im robotę. Łatwo zobaczyć o czym mówię wystarczy przejść się po necie i zobaczyć, kto ostatnio wygląda identycznie jak my :)

Dodatkowo, pisanie z reddita to już w ogóle kosmiczny zarzut. Każdy, wrzucając coś na reddita zgadza się automatycznie na wykorzystanie tego przez strony trzecie – tak widnieje w regulaminie moi drodzy. Nie ma czegoś takiego, jak ukradzione z reddita, bo sam reddit zgadza się na używanie zamieszczonych tam informacji!

Ostatnia sprawa. Przez kilka lat naszej działalności nigdy, ale to nigdy nie odezwał się do nas żaden twórca z pretensjami. Fakt, były trzy przypadki, kiedy ktoś do nas napisał i wiecie co? Ucieszył się, że skorzystaliśmy z jego materiałów! Nie mieści się w głowie.

Co robimy?

Ja otwarcie zawsze zaznaczam, że większość naszych newsów to teksty tłumaczone z innych źródeł. Tyle, że to nie jest nigdzie zakazane! Zawsze przerabiamy to na nasz język i to właśnie rola 90% serwisów w Polsce – tłumaczyć i przedstawiać, dodając coś od siebie. Nie jest to zabronione w żaden sposób. Zobaczcie sobie dowolny serwis o grach, wejdźcie w news i wyszukajcie tytuł gry w wiadomościach google – wyjdzie wam skąd to wzięli.

Tacy jesteśmy źli

Codziennie piszemy dla was newsy, praktycznie odstawiając nasze życie prywatne na bok. Tworzymy nie tylko overwatch.pl i zabiera nam to zdecydowanie więcej czasu, niż normalna robota.

Wstajemy o przed 6, by położyć się o 1 w nocy, a niekiedy później. Wszystko po to, byście mieli codziennie kilka tekstów. Pracujemy naprawdę dużo i jest mi zwyczajnie przykro, jak człowiekowi, że niektórzy próbują nam zaszkodzić a ja tak naprawdę nie wiem za co. Jest to nasza prywatna strona, teoretyczne możemy tu umieszczać co chcemy, a jednak ludzie są jacy są i przywalą się o najmniejszą pierdołę.

Żeby wam jeszcze bardziej zilustrować, teraz jest godzina 2 w nocy. Piszę ten tekst, potem jeszcze muszę ogarnąć coś dla was na rano, bo mamy też inne serwisy. Prawdopodobnie spać pójdę około 3:30. Wstanę jak zawsze przed 6, wyśpię się w dzień? A takiego wała. Od 6:30 do 16 cały czas praca, praca, praca. Potem teoretycznie mam trzy godziny wolnego, ale i tak siedzę przy kompie bo może coś ciekawego się pojawi a przecież trzeba być pierwszym. Potem wieczór i kolejna dawka newsów, dopracowanie wszystkiego, zrobienie grafik, zaplanowanie dnia dla redaktorów. Porównując tę robotę z normalną, gdzie pracuje się 8h i do domciu hmm, nie wiem co ja tu jeszcze robię.

Bo hajs się zgadza

Nigdy nie ukrywałem, że pieniądze są dla nas ważne. W końcu my z tego żyjemy, opłacamy serwer, redaktorów i ten cholerny zus – tak, jako jedyni w swojej tematyce jesteśmy legalnie działającą firmą i rozliczamy się z każdej złotówki. Ciekawi ile mi zostaje z samego overwatch.pl na koniec miesiąca? Mogę sobie za to zatankować jakąś 1/3 baku, w tym miesiącu prawdopodobnie nawet cały. Dlaczego to robimy? Bo chcemy, bo nas to jara niesamowicie, bo tworzymy coś niesamowitego i mamy was, naszych czytelników, hejterów, wszystkiego po trochu.

Usuwamy komentarze?

Tak, usuwamy. SZOK, przyznali się! Jesteście na prywatnej stronie internetowej. Fakt, że to wy tworzycie Overwatch.pl, ale ostatecznie to my zarządzamy treścią tutaj. Nie chcę, by w komentarzach znajdowały się posty o głupocie redaktora, o jego zje… poczuciu humoru. Nie chcę tutaj negatywnej energii. Bardzo rzadko usuwamy komentarze, ale robimy to. Również na facebooku, jak ktoś nam napisze, że jesteśmy szambem, że mamy same clickbaity eh, popatrzcie na inne serwisy co oni serwują. Ja po prostu nie chcę tutaj czytać o tym, jakiego mam małego, czy redaktorzy. Chcę, by toczyły się dyskusje, ale na poziomie.

To tyle

To wszystko, co chciałem wam przekazać, dobija 3 w nocy i naprawdę nie mam już dzisiaj siły. Muszę jeszcze napisać newsy i jakoś zasnąć. Jeszcze raz, jeżeli kogoś uraziłem czymkolwiek to ludzkie przepraszam. Ja też popełniam błędy.

Zanim ocenicie nas, że jesteśmy plagiatorami, sprawdźcie jak działają serwisy w Polsce i czy łamiemy prawo. Wiernym użytkownikom dziękujemy, że jesteście z nami.

ZOBACZ NOWĄ STRONĘ