Dołącz do naszej grupy!
Strona główna » Poradnik » Sezon 3 Overwatch – Kim grać, aby wygrać?
Poradnik

Sezon 3 Overwatch – Kim grać, aby wygrać?

Wraz z rozpoczęciem nowego sezonu warto jest się zorientować w obecnej mecie gry. Często wydaje nam się, że dana postać jest silna, gdyż kierujemy się ilością zabójstw. Ostatecznie jednak okazuje się, że nie przyczyniamy się do wygranej.

Nastawienie oraz sposób gry bardzo różni się w zależności od poziomu. Na niższych dywizjach możemy doświadczyć swojego rodzaju samowolkę, a nawet drobne błędy ze zgraniem. Na wyższych poziomach mogą się one przyczynić do przegrania przez nas całej gry. Pamiętajmy także o graniu 2/2/2, czyli 2 x tank, 2 x support i 2 x DPS (bohaterowie zadający obrażenia). Ostatnio jednak spotyka się 3 tanków, a czasami nawet 4. Zadbajmy o to, aby było ich chociaż 2.

Każdy bohater w drużynie jest równie ważny, niezależnie czy jest to tank, support czy dps, grajmy tym czym potrafimy najlepiej i starajmy się unikać bezużytecznych wyborów jak np. Hanzo. Być może sprawdza się on w szybkich grach, ale jest tym, czego drużyna oczekuje w meczu rankingowym.

Obecnie najsilniejszymi postaciami są: Ana, Lucio, D.Va, Reinhardt, Wieprzu i Żołnierz 76 – jest to najlepsza kompozycja na chwilę obecną, więc jeżeli gracie w 6 osób warto z niej korzystać. Jeżeli jednak czujecie, że przegrywacie to warto pokusić się o zmianę kompozycji i dopasować ją do obecnej syutuacji.

Każda gra rankingowa wygląda inaczej, zwłaszcza na poszczególnych tierach rankingowych, dlatego nie da się stworzyć uniwersalnego poradnika. Pamiętajmy, że bohaterowie, którymi gramy w szybkich grach czy nawet ci, wybierani w poprzednim sezonie, niekoniecznie są teraz dobrzy.

Kim grają profesjonaliści

Poniżej przedstawiamy krótkie zestawienie najpopularniejszych wyborów, dokonywanych przez proefesjonalnych graczy Overwatcha. Są to najnowsze dane z poprzedniego miesiąca.

Tier S (>=95%): Lucio (97%)

Tier A (>80%): Reinhardt (88%)

Tier B (>50%): Ana (68%), D.Va (68%), Wieprzu (67%), Żołnierz 76 (56%)

Tier C (>20%): Zenyatta (34%), Zaria (32%), Smuga (26%)

Tier D (>5%): Winston (16%), Genji (14%), Mei (14%), McCree (6%), Trupia Wdowa (6%), Sombra (6%), Żniwiarz (5%)

Tier F (<5%): Hanzo (3%), Fara (2%), Złomiarz (1%), Torbjorn (0%), Symmetra (0%), Bastion (0%), Łaska (0%)

W nawiasie została podana częstość wyboru danych bohaterów. Już na początku można zauważyć, że podana przez nas wcześniej kompozycja idealnie wpasowywuje się w obecną metę. Wiele osób zapewne się zdziwi, dlaczego bohater taki jak Łaska jest tak nisko (nie została wybrana ani razu).Dzieje się tak, ponieważ Ana i Lucio są zwyczajnie lepsi. Mogą cały czas leczyć sojuszników, natomiast podtrzymanie życia przez Łaskę nie jest na tyle skuteczne. Z kolei Ana Ana posiada Nanowzmocnienie, które jest niezwykle silną umiejętnością, ult Lucio w przypadku obszarowych ataków jak np. Genjego czy Fary, bez problemu ochroni całą drużynę.

Warto zauważyć, że wybierani są bohaterowie, którzy ze sobą współpracują, Genji czy Smuga (bohaterowie odciągający przeciwników) są sytuacyjnym wyborem, ale nie zapominajmy o ochronie i leczeniu!

Największym problemem niższych dywizji jest przekonanie, że wiem lepiej i to ja zaraz wygram grę, rzeczywistość jest zupełnie inna. Jeżeli nie idzie nam, to zamieńmy się rolą z kimś innym. Najlepiej jest grać z osobami, z którymi możemy się dogadać czy to przez TeamSpeaka, Discorda, a najlepiej czat głosowy w grze, dlatego jeżeli szukacie kogoś do gry sprawdźcie nasz artykuł Gdzie szukać ludzi do gry w Overwatch. Pamiętajcie, że nie wygrywają same umiejętności, a zgranie drużynowe.
Życzymy wszystkim powodzenia i jak najwyższych dywizji w nowym sezonie rankingowym.

statystyki overbuff

7 komentarzy

Dodaj komentarz

  • Ta gra nie ma sensu z metą. Chodzi o to żeby samemu sobie dobierać bohaterów a nie układać drużynę z danych statystycznych.

  • Będąc dobrym Hanzo nadal będziemy niszczyć. Top tier dla większości graczy nie ma znaczenia, bo nie posiadają takich umiejętności grania tymi postaciami oraz zwyczajnie im niżej w skill ratingu tym zupełnie inne postacie spotykamy. Mimo iż meta nie ma specjalnie znaczenia w wielu przypadkach, fajnie, że podajecie czym grają prosi, zawsze można się próbować wzorować :)

  • Wybór bohatera powinien być podyktowany tym co wybierze przeciwnik. Nie ma złotych składów które poradzą sobie w każdej sytuacji. W tym wypadku mamy tu metę dla profesjonalistów. Czyli dobór pro na innych pro. Niekoniecznie skuteczny w przypadku zwykłych graczy. Np. Nie wybierają bohaterów kontrujących Torbjorna, Symmetrę czy Bastiona bo w ich środowisku się ich nie wybiera. Ale w amatorskiej grze już owszem. Warto wiedzieć ale nie ma co się za bardzo sugerować.

    • w sumie fakt, ale coś w tym jest. procent pokazuje najsilniejsze postacie po aktualnych buffach itd. reinhard niezwykle silne ulti które robi duże CC i w mairę szybko się ładuje, do tego jego tarcza za która można się schować. Lucio z połączeniem z granatem any ma również duży healing i do tego jego speed który pozwala na inicjowanie walki. d-va po ostatnich patchach jest wrecz nieziemska. roud jezeli umie sprawnie hookowac jest rownież świetnym pickiem i oczywiscie na koniec wisienka SOLDIER który nawet bez ulta any, nawet bez żadnego ulta sieje spustoszenie.

ZOBACZ NOWĄ STRONĘ