Dołącz do naszej grupy!
Strona główna » News » Sombra jest teraz naprawdę dobrą bohaterką, tylko wisi nad nią jakaś klątwa
News

Sombra jest teraz naprawdę dobrą bohaterką, tylko wisi nad nią jakaś klątwa

Dlaczego dalej tak rzadko widujemy Sombrę, czy ta bohaterka potrzebuje zmian?


Historia Sombry jest niesamowicie burzliwa. Najpierw wszyscy myśleli, że jest kompletnie OP, potem bezużyteczna, potem znowu mocna, znowu słaba i jesteśmy w punkcie, gdzie ludzie w zasadzie nie grają nią, bo sporo się o niej nasłuchali.

Zgoda, granie Sombrą jest dość mocno sytuacyjne, ale od momentu naprawienia kilku kluczowych błędów, paru lekkich buffów ta bohaterka naprawdę daje radę! Okej, nie jest to Reinhardt czy Żołnierz, żebyśmy widywali ją w każdej grze, ale popularność na poziomie 4%… Coś tu zdecydowanie jest nie tak.

I tu nie chodzi o same buffy, czy nerfy

Według mnie problem leży zupełnie gdzie indziej – w mentalności graczy. Spróbujcie sobie zagrać kilka gier Sombrarą, gwarantuję Wam, że usłyszycie „useless”, „switch please” etc. Nawet, jeżeli pójdzie wam wspaniale, będziecie mieli najlepsze statystyki, ale jednak przegracie to wina spadnie na Sombrę. Macie moją gwarancję.

Słaba Sombra już tak bardzo zakorzeniła się w świadomości społeczności Overwatch, że nie jestem sobie w stanie wyobrazić gry bez „hejtu” na nią. Jedyna rada to bardzo mocny buff, problem w tym, że nasza hakerka już teraz jest mocna i naprawdę da się nią carrować gierki.

Chętnie dowiem się, jakie Wy macie zdanie na ten temat. Na jakim etapie według Was jest Sombra?

122 komentarze

Dodaj komentarz

    • https://www.overbuff.com/players/pc/Koordy-2788

     Rangę mam taką na jaką pozwalają mi moje umiejętności mechaniczne. Mam już swoje lata, refleks też już nie ten sam. Możesz śmiać się z mojej platyny, ale raczej nie udowodni ci to nic jak mi wrzucisz tu swojego mastera wbitego soldierem czy whatever. Zdecydowanie lepiej czuję się w roli analityka niż gracza. Jestem też aktywnym obserwatorem sceny esportowej. Nie musisz byc Top500, żeby rozumieć grę na poziomie Top500. Sprawdź rangę ma przykładowo MonteCristo, a raczej nie powiesz mi, że lepiej tę grę rozumiesz od niego. Pozdro o/

   • Rozumiem Twoje rozgoryczenie, ale Pokaż poziom i zamiast od razu agresywnie wyzwać po prostu Napisz, że się nie Zgadzasz. Szanuję Twoje zdanie, ale Masz za wysokie mniemanie o sobie i Prowokujesz do kłótni prawie każdego, do kogo Zwracasz się w ten sposób. Wyluzuj. To, że ktoś się z Tobą nie zgadza, nie znaczy, że jest jakimś bezmózgim zwierzem niżej postawionym od Ciebie.

    • Ej wypraszam sobie. Nie nazwałem nikogo „bezmózgim zwierzęciem”. Nie czyni z ciebie „bezmózgiego zwierzęcia” to, że nie masz pojęcia o balansie postaci w Overwachu. Szanujmy się trochę.

   • >(BEZ)Koordy(NACJI)

    > człowiek z poczyciem humoru oraz z dystansem do innych i samego siebie

    WYBIERZ JEDNO !!!!!!!

 • Sombra nie jest słaba. Już dawno nikt kto ma mózg nie narzeka na Sombrę w drużynie.
  Poza tym Sombra, w koreańskim esportcie jest uznawana za OP i must pick na mapach 2cp.

   • Ale co to za argument? Większością postaci trzeba umieć grać (z wyłączeniem hanzo i junkrata ofc, którymi wystarczy trzymać lewy przycisk myszy).

    • Dyskusja z tobą nie ma sensu i coraz bardziej utwoerdzasz mnie w przekonaniu, że nie znasz tej gry.

    • Co ty masz do hanzo , gada jak napierdolony że ,,Hanzo nie trzeba umieć grać, wystarczy przytrzymać lewy przycisk mysz”.Ty naprawdę chyba nie grałeś nigdy w Overwatcha. Jak tak na to spojrzeć to każda postać nie wymaga skilla tylko trzymania lewego przycisku myszy

  • Powiedz to mojej drużynie…nigdy nie używają moich zhakowwnych apteczek a potem jest na mnie bawet jeżeli eliminuję tanka w pojedynkę….

 • Pogratulować WIELKIEMU BLIZZOWI, co nie potrafi robiąc tak długie testy(3 postacie w ciągu roku ?!) odpowiednio przygotować postaci do wydania.

 • Sombra jest niesamowicie silną bohaterką. Żadnych zmian nie potrzebuje. Możliwość wyłączenia WSZYSTKICH ultów I WSZYSTKICH umiejętności przeciwnika z gry za pomocą jednego ulta to coś niesamowitego. Myślę, że Sombra jest zbalansowana i godna Mainowania.

  • Ma możliwość zablokowania ultów, wyłączyć może tylko niektóre. To samo z umiejętnościami. Sombra nie nadaje się do każdej kompozycji, dlatego traktowanie jej jako „maina” zostaw na quick playe.

   • Mainowanie postaci to nie znaczy 100% pick ratio. Mylisz mainowanie z OTP. Poza tym Sombra wbrew pozorom ma świetną synergię z wieloma postaciami.

    Graviton+EMP? Team wipe.

    Self-destruct+EMP? Quad kill

    Visor+EMP?
    Enemies: „Oh shit where is my reinhardt’s shield and why can’t I roll/dash/blink/sprint away to cover?!”

    Earth Shatter+EMP
    Enemy Reinhardt: „Haha I’m good reinhardt and i wont let the other to surprise me with his ult. *¡Apagando las luces!* Oh, shit..”

    Dragon Blade+EMP
    Enemy lucio: „Let’s drop the bea…. fuck you sombra -.-”
    Friendly Genji: „mada mada”

    etc.

     • Oh.. :X

      Cóż, nie wiem, po prostu dużo nią gram chyba :P.
      Wydaje mi się, że ważne są odpowiednie ustawienia myszki i odpowiednio niska czułość, żeby można było precyzyjnie celować. Ja używam 800dpi, 4 sens, 25 scoped.
      Trening na Ana botach też bym powiedział pomaga. Często mi się zdarzało odpalić to sobie na pół godzinki i zabić ze 300 An na rozgrzewkę :). Pomogło mi to najbardziej chyba na short range shoty. No i nie panikować tylko dobrze przycelować i dopiero strzelać. Każdy trafiony hit polepsza twoją pamięć mięśniową.

     • Wielkie dzięki ^^ Uwielbiam Sombrę, ale lubię też pograć Wdową od czasu do czasu. Bądźmy szczerzy: nie wychodzi mi :D Dzięki za podpowiedź, czekam na więcej filmików

   • Wyłącznie na quicki? Sombra to postać typowo pod rankedy. Nie jest na postacią pod quicki, źle się nią gra, hack jest bezużyteczny, ult też (często w enemy jest 6 dps, np. Junk, Hanzo, Widow etc. i co z nimi zrobisz? Ni to z zhakujesz, ni to ulta użyjesz, jedynie możesz czasem ich zabić).

    • Śmieje się, ale na rankedy nie jest to postać, którą dasz radę solo wyccarować grę, nawet na brązach. W ostatnim czasie boostowałem 2 konta do diamentu, Sombra jest ok, ale to nie postać która ma taki wpływ na mecz jak Fara, Żołnierz, Wieprzu czy chociażby Smuga. To jest bohater wsparcia, nie DPS. Team musi wiedzieć jak wykorzystywać to, co oferuje Sombra, jednak większość graczy tego nie wie. To czyni tą postać słabą na niskich rangach, nie jej obrażenia czy umiejętności grającego.

     • Sombra po prostu wymaga współpracującej drużyny. Zgadzam się, że nie jest to postać do solo carry, ale nazywanie ją supportem to zdecydowana przesada. Jest to dobry dps dla współpracującej drużyny. Taka jest jej rola i w tym jest bardzo dobra. Nawet nie całej drużyny bo wystarczy 1 czy 2 ogarnięte osoby i już można sombrą (współ)carrować.

     • Dzięki za dopełnienie Koordy. Dodatkowym powodem, dla którego wg. mnie Sombra to typowo rankedowa postać jest współpraca, której nie uzyskasz na quickach

     • Bez Voice Chatu nie ma co wchodzić Sombrą na rankedy, bo ludzie i tak biegają jak chcą. Dopiero jak ktoś wszystko nadzoruje to da się wyciągnąć z niej naprawdę wiele

  • Nie wiem czy takie niesamowite, i na pewno nie WSZYSTKICH. Jest tylko kilka ultów które Sombra potrafi reaktywnie zatrzymać (nawet ult Żołnierza jest niehakowalny), żeby zatrzymać ult combo trzeba idealnie przewidzieć ruchy przeciwnika. Jak się uda uratować team ultem to super, ale to nie jest tak że tylko ona potrafi negować ulty swoim ultem, Zenek, Lucio, czy po prostu mordujący ult ofensywny też to potrafią robić.

  • Daleko, oj daleko jej do hackowania wszystkiego. W sumie to też jej wada. Zgaduj zgadula czemu da się hackowac pewne rzeczy jak turreta, a pewne jak teleport już nie. Część ultow tak, część nie. Żadnych passywek.

 • Sombra dalej jest bohaterem wsparcia, nie postacią do carrowania gier. Sprawdza się w swojej roli, ale ta rola nie jest must have. Są inne postacie, które często sprawdzą się lepiej – chociażby Smuga.

    • „Sombra is currently a must pick on 2CP. Unless she is nerfed. Almost every team will be using it in the future.” – Alwaysoov, Coach of Lunatic Hai

   • OK zią, faktycznie dziś komentatorzy nie są jakoś specjalnie błyskotliwi, ale zluzuj

    Dobrze zbalansowaną Somberką sobie pograj, dla odprężenia urwij parę głów z wdowiej snajperki [ ;) ], czy jakoś tak

    Albo na spacerek się przejdź
    Cwaniaki i półgłówki zawsze się znajdą, ale nie musisz się do nich upodabniać przy pomocy wulgaryzmów i ogólnej nieuprzejmości

    • Czy Ty nazwałeś mnie „cwaniakiem i półgłówkiem”? Czy na tej stronie nikt nie ma pojęcia o grze w którą gra? To, że jakiś idiota nie wie co pisze wylewając przy tym swoje kompleksy raczej go czyni „półgłówkiem”.

 • No właśnie o tym ostatnio myślałem. Podobnie było (jest?) w przypadku Bastiona i innych postaci, które były useless, dostały od społeczności w mordę, a nawet po sporym buffie są nielubiane.

 • Zawsze Kubie sobie grać sombra. Tylko najczęściej na nowych rankedach. Wiecie 0,5% i wygrana. Najpierw byłem Lucio bo pomyślałem ze szybko wbijesz na punkt. Potem przypomniałem sobie wasz filmik i zagrałem Sombrą. Zaczął się hejtujeny w stylu „Dobry pomysł, zmień heala na dpsa ” Mowie ze dzięki mnie wygramy. Więc oni na mnie polegają. 10 sekund i wygrana moja. Trzeba umieć grać Sombrą i zaśmiac się hejterom w twarz.

   • Miły Panie skąd ten jad. Toż to srebro nie jest równie godne co inne rangi i tu przecie ludzie się dobrze bawią i daja z siebie wszystko

    • Dobrze się bawią grając na 5x dps, nie potrafią zorientować się skąd dostają obrażenia. Żeby być niżej niż platyna trzeba się postarać, bo dopiero od tej rangi zaczyna się używać jednocześnie myszki i klawiatury.

     • Ej ej nie szkaluj.
      Mój brat w swoim pierwszym s trafił do platyny i nic więcej nie wbijał, potem nauczył się grać lepiej niż niejeden diament jakiego widziałem, a po placementach wylądował w goldzie, słabe umiejętności członków drużyny i ich niespecjalne zainteresowanie celem robią swoje :)

    • Nie to miałem na myśli, lecz fakt, że od pewnego poziomu, ludzie już tak łatwo nie dawali się zaskakiwać zakradającej sie na punkt sombrze, bo po prostu, jeśli musieli – np. wspomniane 0,5% – to ustawiali obronę bezpośrednio na punkcie.

 • Dlamnie sombra jest OP i nią vzesto gram ale brakuje mi bufa odnośnie obrażen i hitboxu

 • Mam bardzo dobry sposób na hejt, nie używać czatu (ironia). Nie mam tego problemu gram sobie na XONE gdzie nikt nie ma czatu i jestem jedyną osoba na nim i śpiewam.

 • Cóż, szczerze jestem na etapie gdzie po prostu jej nie biorę, ale to głównie z mojej mentalności: Attackerzy nie są dla mnie, niech tamte bezmózgi z dobrym aimem je biorą, ja ich wspomogę, tarczą, healem itd itd. Plus to że widzę ją jak braci shimada czyli postać którą trudno ogarnąć tak od razu. Więc tak, też mnie zniesmaczyło te ARG. Sądzę, że danie jej buffa, potem nerfa, sprawi, że ludzię na nią będą musieli jakoś spojrzeć. Jak narazie KAŻDY chcę do niej skina, ale nikt nie będzie chciał nią grać więc ;P Tak wygląda jej fame, chętnie na balangę, ale już trochę mniej na te ważniejsze spotkania.

  • Rozumiem Twoje rozgoryczenie wynikające zapewne z 78%+ graczy biorących dpsów i nie potrafiących nic zabić, ale nazywanie osób z dobrym aimem bezmózgami jest trochę przesadzone ;)

  • Trzeba dać jej Buffa i w patchnocie napisać to DUŻYM DRUKIEM a po tygodniu znerfic troszkę po kolejnym znowu i te takie małe zmiany pisać gdzieś na koncu

 • Ostatnio grałem sombrą na rankedzie i ktoś powiedział mi że zdziwił się że jestem niesamowitą sombrą ponieważ wieksząć z nich ssie więc może tutaj chodzić o to iż społeczność nie zna dobrych stron sombry

 • Obserwowałem całe ARG od początku i tez miałem hypa na nią. Po wydaniu też myślałem że jest OP. I no cóż, jest moim mainem, mimo że gram nią tylko na szybkiej grze, na rankedach jakoś się nie ważę, szczególnie że wtedy gram supportami. Jest to silna postać, ale to torchę jak z Wdową, Hanzo, Genjim czy Symmetrą – trzeba umieć nią świetnie grać, by móc uwolnić jej pełny potencjał. Na moje jest dobrze zbalansowana.

 • Myślę, że problem jest jeszcze jednego rodzaju. To nie jest bohaterka do grania samemu. Jej moc uaktywnia się, gdy jesteśmy w stanie skoordynować się z drużyną, być w ciągłym kontakcie i to oczywiście najlepiej nie randomów. Każdy musi znać jej plan, a ona musi znać plan każdego. I w większym stopniu niż combo Zaria+X.

 • Wystarczy, że jakaś drużyna w końcu ją wyciągnie w dużym turnieju i wygra mecz, to będziecie widzieli Sombrę w co drugim meczu. Taka jest mentalność ludzi w większości competetive gier.

 • Z Sombrą jest podobnie jak z Hanzo. Wymaga nieco wprawy i wybiegania myślami na przód ale później to procentuje. Problem jest w tym że i ona i on nie są zbyt efektowni (nie mylić efektywnymi). Nawet jeśli kopiemy tyłki, drużyna rzadko to widzi. Jej ult, gdy dobrze wykorzystany potrafi zmienić wszystko. Np. w połączeniu z ultem Żniwiarza gdy przeciwnik nagle traci wszelkie tarcze, osłony, zamrażania, odbicia, rezy czy opcje ucieczki. Takim combo przy dobrym wietrze zaliczyć teamkilla. No ale nawet jeśli to cała chwała spadnie na Żniwiarza. Albo zakradniemy się za linie wroga i zdejmiemy Łaskę albo uciążliwego Bastiona, to drużyna nawet tego nie zauważy.

  • Wlasnie. Co z tego że hackujesz, niszczysz teleporty, zabijasz wspomniana łaskę i bastiona. Nikt tego nie zauważy. I mimo że masz 3 złote to każdy mówi ze przegrana przez sombre.
   A już uwielbiam jak nawet nie zdążę dobiec za plecy przeciwnika a nasi nie potrafią się utrzymać 10 sec w walce 6 na 5. No kurwa, to już ostatnio Aną samodzielnie vs 4 utrzymalem się przy ladunku.
   PUENTA?
   Każdy debil potrafi strzelać, nie każdy atakować

   • Ogólnie zwróciłem uwagę że ludzie lubią bardziej przejmować się grą innych niż swoją. Wielokrotnie miałem mecze w których kompozycja drużyny wydawała się idiotyczna a wygrywaliśmy. A bardzo rzadko wygrywa się mecz który zaczyna się od kłótni typu „xxx switch”. Na 66-tce koleś mi od samego początku do drugiego checkpointa non stop gadał żebym zmienił Phare. Bo „nie robię dmg”. Nic mu nie przeszkadzało że przez ten czas ani razu nie zginąłem i miałem 3 złota i srebro. Ale wiesz… „nie jest w mecie”. Ciekawe jest to że najwyraźniej ludzie mają mikrofon tylko po to aby marudzić. Ale żeby dać znać drużyna że ktoś się zakrada, gdzie jest bastion czy teleporter to chętnych nie ma.

 • To nie jest tak do końca prawda. Ma w czape bugów. Codziennie umieszczam nowy na oficjalnym forum z filmikiem. A Blizzard udaje ze ich nie ma. Najnowszy wszedł z ostatnim patchem: Sombra udaje ze rzuca translocator. Musisz go rzucić ponownie by zadzialal.

 • Od momentu wyjścia Orisy, gram Sombra jak pojebany (wręcz mainuje ją) i powiem szczerze, że bardzo często słyszę coś w stylu „switch sombra, 0 dmg, 0 kills, itp, itd.” Zazwyczaj wtedy mówię innym że gram bardziej jako supp (czyli hakowanie apteczek, supportow, tankow) i jak chcą to niech wezmą dodatkowego dps’a

 • Carrowac gierki. Tutaj moim zdaniem nie masz racji. Sombra to chyba najciezsza postać żeby carrować mecz.
  Obrażeniami tego nie zrobisz, leczeniem tylko w sytuacji 1/100 I jeśli masz ogarnietych ludzi którzy ida do apteczki zamiast szukać healera. Jedyny sposób to przerwanie przynajmniej 2 ultow ale nawet przerywając 3, nie licz na potg ani wdzięczność graczy bo nawet nie zauważą

 • Niby jest mocna, tylko dlaczego nią nie grają? Moim zdaniem jej karabinek zadaje stosunkowo za małe obrażenia

 • Ostatnio nią grywam i robię taki dym na punktach, że w pale się nie mieści :D Dobra postać jeśli chociaż trochę się ogarnia ;P

 • lubię sombre
  myślę że to najmocniejsza bohaterka
  tak naprawdę to chyba jest po dobrej stronie mocy

  • Prędzej szarym jedi niż po jasnej stronie :P według lore, ona wszystko robi dla siebie, na swoją korzyść, pobudki i przyzwyczajenia to jedno oraz to jak postrzegasz wielkich szefów wielkich korpo, ale ona zabiła z zimną krwią kilku żołnierzy…

   Więc w sumie nie. Nie siedzi po żadnej stronie, jest po swojej :p

 • Bo Sombrą trzeba grać specyficznie. To jest bohaterka, której zadaniem jest głównie dobijanie przeciwników i hakowanie skilli/apteczek w związku z tym zawsze powinna być gdzieś na uboczach akcji, a nie w jej centrum. Jeśli ludzie ją biorą i grają niczym żołnierzem to nie dziwota, że potem ma złą opinię.

 • Ja mam Sombrę jako drugą po duzym i spoconym Winstonie mainie, bardzo przyjemnie sie nia gra i swietna pasywa i dobry gameplay (jak sie wie jak sie nia gra xd) tylko mega wkurza to, ze nia trzeba grac mocno pod druzyne, solo jak np taki Wieprzu, ktory grabnie i zabije, a ona jak odpali ulta, kiedy caly team zyje, a oni sie wycofuja i gowno z twojego pro ulta xdd

 • Apteczka powinna być chyba na środku pokoju żeby ludzie z niej używali, ale niestety na tej mapie zmieniło by się to w walkę kto ma lepszą sombrę, na tej mapie. W sumie posiadanie postaci która by stawiała małą apteczkę, która działa jakiś dłuższy czas, i by sombra ją zchakowała pewnie by pomogła, ale, tego pewnie też nie zrobią, bo BALANS i nowa meta by powstała.

  W sumie nie wiem jak zrobić by używali często apteczek, zwykle są za daleko(nawet jak to pare metrów to stoją na punkcie) drugie to gdyby były za blisko to HELLO sombra meta.

  Co zrobisz, nic nie zrobisz, zmienić mentalność, albo sombry mainy będą postrzegane jak Shimada mainy(czego też nie pochwalam, mimo że wzdycham na ich widok).

  • Wszystko zależy od kompozycji. Jak gram Tracerką to więcej zbieram apteczek niż healerzy mnie leczą. Genji podejrzewam podobnie.

 • Problem jest taki, że jak ktoś wyśmienicie gra Sombrą, to Tracer grałby jeszcze lepiej, o Soldierze nawet nie wspominając :v

  • Często to słyszę i o ile Żołnierzem tak (Jak powiedział Koordy, jest nudny) o tyle smuga już nie bardzo. Zależy jaki styl wolisz. Otwarty czy ukryty. To zbyt różne postacie żeby mówić o sombrze i smudze ze gra się tak samo

 • Sombra to mój main i nie jest w cale słaba czy useless. Wystarczy dobrze celowac to można większość bochaterow zabić jednym i pół magazynka. Hack to coś wspaniałego kontrolujesz to kto ma dostęp do zdolności i do ulta. Jak zobaczysz taka fare albo żniwiarza czy wieprza, jeden Hack i przerywa ulta. Ale rzeczywiście nadla słyszę abym nie grał sombrą, a potem jest zdziwienie jak jestem w talii

 • Z sombrą sytuacja wygląda o tyle nieciekawie, że za mało jej widać. Przykładowo wczoraj na Eichenwalde, jak zajmowaliśmy punkt to poszedłem zajść przeciwników od tyłu, i po drodze natknąłem na junkrata, który już wręcz odpalał ulta. Usłyszałem tylko „Fire in the …” i go szybko zhackowałem i tak uratowałem drużynę, która nawet o tym nie wie.

 • Sombra jest dobra ale nie ma na Nią miejsca w mecie, słaby ult, małe obrażenia, i szybkość strzału magazynku. Tyle w tym temacie, dobrym ultem byłoby odebranie procentowe 20% np od naladowanego ulta wtedy to miało by sens i sombra by ratowala obrone punktu gdy nagle ekipa wbija na punkt z ultami a tu boom i brakuje jeszcze 20% , punkt obroniony

ZOBACZ NOWĄ STRONĘ